TAVUKÇULUK SEKTÖRÜNDE OZON

Bugünün koşullarında tavukçuluk sektörü en fazla tüketimin gerçekleştiği alanlardan birisidir.

Sofralarımıza gelinceye kadar üretim pek çok aşamalardan geçmektedir. 

Tavuk yemleri, üretim alanlarının alt yapısı ve hijyeni, ekipman ve çalışan hijyeni, bulaşmaların engellenmesi, hayvan içme suyunun kalitesi, atıkların uzaklaştırılması üretimin sürekli kontrol altında tuttuğu önemli konulardandır. 

Tavuk başına ulaşılan gramajlar karlılığı ortaya koyduğundan ve yüksek miktarlarda üretim gerçekleştiğinden; herhangi bir enfeksiyon işletme için ciddi maddi kayıplara yol açmaktadır. Karlılığı ve üretimi korumak tavuk işletmelerinde önemli maliyet konularından birisidir. İşletme içi su sarfiyatı yüksektir. 

Tüketime hazır tavukların ozonlu suyla yıkanması sonucu tavukta bulunan hedef mikroorganizmalar kısa sürelerde öldürülmektedir. Ozon, kalıntı bırakmadığı için de son derece sağlıklıdır ve mevcut kimyasal kullanımları tarih olmaktadır. Ayrıca mevcut dezenfeksiyon kimyasallarına oranla çok daha hızlı ve kuvvetli etki ettiği için tavukların raf ömürlerini uzatmaktadır. 

Sarmonella, E-koli v.s. giderir. Ozon ile Güvenli gıda üretimi ve sunumu sağlanmaktadır. Ozonlu su ile ekipmanlar, işletme duvarları ve zeminler yıkanarak mikrobiyal bulaşmaların kolaylıkla önüne geçilir. Çiftliklerde tavukların içme suyu ozonlanarak su kaynaklı mikrop bulaşmaları ve hastalıklar engellenir.