FİDANCILIK ve OZON

Her türlü bitkinin ve meyve - sebze  fidanının  üretimi  zordur, hassas  bir  üretimdir  ve  adeta  bir  bebeğe  gösterilen  dikkatle  fidan  yetiştiriciliği  yapılmaktadır. 

Bitkilerin  gelişimi  için  gerekli olan  nem, sıcaklık, besin gibi belli başlı  hayati  gereksinimler  mikroorganizmalar için de geçerli olan şartlardır. Mikroorganizmalar  bu  gereksinimleri  sağladığı  zaman bulunduğu yer ve konum  ne  olursa  olsun  hızla çoğalmaktadır ve fidanlar mikroorganizmalar için son derece  uygundur.  Fidanların  her türlü  bulaşma riskine karşı korunması sağlanmalı veya dirençleri arttırılmalıdır. 

Fidancılıkta ozon, yine 2 şekilde uygulanabilir : 

- Sulama suyunun ozonlanması

- Sera ortamının ozonlanması 

Sulama  suyunun  ozonlanması  ile  suda  bulunan  mikroorganizmaların  tamamı kısa sürelerde yok edilir. Suda bulunun mikroorganizmaların ozona karşı  dayanma süreleri dakikalarla sınırlıdır ve mikroorganizmadan  arındırılmış  sulama ile fidanlara su kaynaklı bulaşmalar engellenmiş olmaktadır. 

Sera ortamının  ozonlanması  ile sera ortam havasındaki her türlü mikroorganizma yok edilmektedir.  Fotosentez için havayı kullanan fidanlar mikroplardan arındırılmış hava ile daha sağlıklı ve hızlı şekilde gelişmektedirler. Sulama suyunun ozonlanması ile birlikte daha fazla koruma sağlanabilir. 

Yanda fidanlarla ilgili yapılan bir akademik çalışmanın sonucunu görmektesiniz. Bu çalışma ile görülmüştür ki ozon uygulaması fidanlar için koruma sağlamanın yanında fidanların  boy, kök, uzunluğu, yaprak alanı ve kuru ağırlık özelliklerinde de artışlar sağlamıştır.